Автографика — автомобильная аэрография. Каталог рисунков, новости и идеи. Как сделать аэрографию самостоятельно. Варианты дизайна, картинки, наклейки

Зчеплення автомобіля: види, будова та принцип роботи

Що таке зчеплення: типи і основні функції

Зчеплення — елемент трансмісії, який бере участь в передачі крутного моменту від двигуна до коліс, змінюючи його величину і напрямок. Воно роз’єднує і плавно з’єднує двигун з іншими елементами трансмісії, забезпечує перемикання передач на автомобілях з механічною коробкою. Без нього звичайний запуск двигуна буде фатальним як для ДВС, так і для КПП.

Будова зчеплення

Якщо розглядати вузол в загальних рисах, можна сказати, що зчеплення складається з трьох основних деталей:

  • маховика;
  • диска зчеплення (або веденого диска);
  • натискного диска.

Маховик бере участь у запуску мотора зі стартера, забезпечуючи плавну роботу коленвала і передаючи крутний момент на ведений диск зчеплення. При віджатою педалі зчеплення ведений диск щільно затиснутий між маховиком і натискним диском, за рахунок сили тертя це забезпечує роботу трансмісії. При натисканні на педаль ведений диск відсувається, зчеплення вимикається, а крутний момент від двигуна внутрішнього згоряння вже не передається на колеса.

Типи зчеплень

Зчеплення різниться:

  • за типом приводу (моделі з гідравлічним, механічним або електричним способом управління);
  • за типом тертя (механізм може працювати в масляній ванні або без неї);
  • за кількістю ведених дисків;
  • за типом розташування пружин;
  • по режиму включення.

Найпоширеніші сьогодні — моделі з одним або декількома фрикційними, тобто працюють за рахунок сили тертя (без додаткового змащення), дисками. За кількістю відомих елементів вони можуть бути однодисковими, дводисковими або багатодисковими (три і більше).

Матеріал, який використовується для виготовлення фрикційних нагадує той, що застосовується в гальмівних колодках. Якщо раніше в обох випадках до складу додавався азбест (на металевих дисках були азбестові накладки), то зараз використовуються саме безазбестові варіанти.

У Європі заборонено виробництво фрикційних дисків з додаванням азбесту. Під час роботи механізму азбестова накладка стирається, утворюючи пил, небезпечну для здоров’я.

На сучасні легкові авто частіше встановлюються однодискові зчеплення. Вони оптимальні для двигунів малої та середньої потужності.

Сухе дводискове зчеплення

Дводискові моделі підходять для вантажного транспорту і легкових машин з потужним мотором. За рахунок особливостей конструкції вони довговічніше однодискових, але і коштують дорожче, так що використовувати їх на малопотужних авто просто недоцільно.

Багатодискові зчеплення використовуються в будівельній і важкої вантажної техніки, потужних спортивних і тюнінгованих авто, в тому числі і в повнопривідних.

Плавна робота зчеплення забезпечується прослизанням дисків при зменшенні стискає їх зусилля. Точна передача крутного моменту — щільністю з’єднання ведучої і веденої поверхонь.

При великих навантаженнях і тривалої експлуатації робочі поверхні стираються, а зчеплення починає «буксувати». При несправному зчепленні диски роз’єднуються в повному обсязі, а нормальне перемикання передач порушується.

Що входить в комплект зчеплення?

Комплект зчеплення для автомобілів ВАЗ 2108-2115

Стандартний комплект зчеплення для автомобіля продається в зборі і складається з трьох основних деталей:

Кошик зчеплення в зборі

Чавунний натискний диск, прикріплений до металевого литому корпусу, всередині якого діафрагмове пружина. Від її форми і характеристик залежить, з яким зусиллям провідний диск відводиться від веденого.

Вижимний підшипник

Через систему приводу він зв’язується з педаллю зчеплення. Коли ви натискаєте на педаль, зусилля передається на діафрагменну пружину, а ведучі та ведені елементи роз’єднуються.

ведений диск

Бере участь в роботі трансмісії, якщо педаль зчеплення не вичавлені. Фрикційні накладки з обох сторін забезпечують зачеплення з іншими елементами механізму. Часто саме ведений диск першим виходить з ладу.

Принципи роботи

При роботі двигун внутрішнього згоряння виробляє крутний момент, який передається на обертається маховик. Зчеплення служить «сполучною ланкою» між ДВС і коробкою передач, з якої цей самий крутний момент передається на колеса.

Коли водій не натискає на педаль зчеплення, ведений диск щільно притиснутий до провідної поверхні, тим самим обертає імпульс передається на первинний вал КПП. При натисканні на педаль ведена поверхню роз’єднується з ведучою, а крутний момент зупиняється. Система готова до перемикання передач.

при натисканні на зчеплення зупиняється ведений диск, а, отже, і первинний вал.

шестерня передач на первинному валу перекладається в потрібне положення важелем КПП.

коли ви відпускаєте педаль зчеплення, що обертає імпульс передається на вторинний вал.

із вторинного вала через піввісь, карданну і головну передачу крутний момент передається на колеса.

Вичавлений педаль зчеплення допомагає загальмувати, не зупиняючи при цьому сам двигун.

Ведена і ведуча поверхні вступають в зачеплення не в верхньому, а в середньому (робочому) положенні педалі. Якщо в цей момент різко відпустити зчеплення, є велика ймовірність, що авто затихне.

На кожному транспортному засобі робоче положення педалі індивідуально. Це важливо враховувати, якщо ви пересідаєте з одного автомобіля на інший.

Ремонт зчеплення

Для того щоб зробити якысний ремонт зчеплення краще звернутись до надыйного автосервысу, якщо ви проживаэте у Львові то можете звернутись сюди: https://sto-avto.lviv.ua/service/remont-i-zamina-zcheplennya.html.

Оставить комментарий

Защитный код Укажите защитный код!